IT blok - Michal Šika

kutilovo živobytí

Vytvoření instalačního USB Flashdisku pro Linux

Nedávno jsem si zakoupil netbook HP Mini 5103. Jako předinstalovaný zde byl od HP Suse Enterprise Linux, který mi ale moc nevyhovoval. Proto jsem se rozhodl pro experimentování a instalaci něčeho jiného. Problém ale je v tom, že tyto počítače nemají optickou mechaniku a veškerá instalace musí probíhat po síti nebo z USB zařízení.

Já bohužel veškeré externí mechaniky před časem zrušil, takže jsem musel zkusit instalaci z USB flash paměti.
Jako první jsem se rozhodl instalovat Kubuntu 64bit nebo Fedora 14 64bit. Tak jsem si je stáhnul a pak jsem přemýšlel, jak z USB paměti udělat bootovací médium. Prosté zaškrtnutí v BIOSu a rozbalení ISO souboru nestačilo.

Tak jsem pátral, pátral až jsem objevil prográme UNetbootin. Je to prográmek, který ze staženého ISO obrazu dokáže vytvořit bootovací instalační USB flash paměť. Podporuje celou řadu distribucí (v podstatě všechny hlavní a rozšířenější).
Prográmek stačí stáhnout (existuje verze jak pro Linux, tak i pro Windows) a spustit. Nic se neinstaluje. Po spuštění vidíme zhruba toto

Pokud zašktneme první button, můžeme si vybrat distribuci a verzi. UNetbootin potom stáhne instalačky a nacpe je na USB flash paměť.

Pokud máme již ISO obraz stažený, stačí zaškrtnout další button „Obraz disku“ a vybrat cestu, kde se ISO soubor nachází.

Poté už stačí vybrat správné USB zařízení a kliknout na OK. Doba trvání je samozřejmě závislá na velikosti instalace a rychlosti počítače a USB flash paměti.

Po dokončení stačí USB paměť připojit k počítači a spustit. Pokud máme v BIOSu nastavené bootování z USB, tak se spustí instalační program a instalace začne.

Michal Šika