IT blok - Michal Šika

kutilovo živobytí

Tři drobná nastavení Firefoxu 4

Přináším tři nastavení Firefoxu 4, která mi chyběla po jeho instalaci.

Chyběly mi následující věci. Na Linuxu nešlo použít klávesu Backspace pro návrat na předchozí stránku. A jak na Windows, tak i na Linuxu při vypínání Firefoxu nebyl nabídnut dotaz na uložení otevřených záložek. FF nabídl pouze dotaz, zda si přejeme zavřít všechny otevřené záložky či nikoliv (tedy stejně hloupé jako u Internet Exploreru).

Jako poslední se mi nelíbilo nově umístěné sdružené tlačítko pro Menu a chtěl jsem si jej přesunout jinam. Takto vlevo nahoře na mě působilo docela rušivě.

Pozn: toto menu se zobrazí po tom, co skryjeme lištu Menu Bar.

Vše se dělá přes konfigurační stránku FF. Do adresního řádku napíšeme příkaz about:config stiskneme Enter. Jsme upozorněni na možnost zničení Firefoxu a kliknutím na tlačítko I’ll be careful, I promise! se dostaneme dále.

Pro nastavení klávesy Backspace provedeme následující:

  • najdeme si volbu browser.backspace_action
  • pravým myšítkem vyvoláme menu a vybereme možnost Modify (nebo stiskneme Enter)
  • nastavíme hodnotu na 0 a dáme OK

Pro nastavení ukládacího dotazu:

  • najdeme si volbu browser.showQuitWarning
  • pravým myšítkem vyvoláme menu a vybereme možnost Toggle (nebo stiskneme Enter)
  • přepíšeme hodnotu na true a dáme OK

A nakonec pro přesunutí menu stačí nainstalovat doplněk Movable Firefox Button. Po jeho nainstalování můžeme novou ikonku menu přesunout kamkoliv chceme (jako při výběru a umístění ostatních ikon).

Původně navrhovaný doplněk Movable Firefox Button jeho vývojář v roce 2015 přejmenoval na Personal Menu (Personal Firefox Button). Tento doplněk funkčnost původního ještě více rozšiřuje a máme možnost si zde nastavit vše, co potřebujeme pro svou práci.

Pro jeho opětovné obnovení do levého horního rohu stačí tento doplněk zakázat a po restartu FF bude umístění původní.

Tím je hotovo. Firefox začne používat klávesu Backspace pro návrat o jednu stránku zpět a také se bude ptát, zda chceme uložit otevřené záložky pro další použití. A také si můžeme sdružené menu tlačítko přesunout dle libosti…

Michal Šika