IT blok - Michal Šika

kutilovo živobytí

Thunderbird, Lightning a Google

Kombinace Thunderbirdu, Lightningu a Google představuje nejlepší freewarové řešení pro email a kalendář. Ať už pro běžného uživatele nebo drobného podnikatele či menší firmu.

Emailového klienta Thunderbird asi není třeba představovat. V současnosti je to jeden z nejlepších freewarových multiplatformních klientů.
Mimo to je možné jej rozšířit o spoustu pluginů a doplňků a tím z něj udělat jeden z nejlepších poštovních klientů vůbec.
A hlavní výhodou, pro mě dokonce zásadní, je možnost běhu a shodného nastavení jak na Linuxu, tak i na Windows.

Thunderbird toho v základu moc neumí. Standardně dokáže pracovat s e-mailem a diskuzními skupinami. Chyběl mi zde hlavně kalendář pro zadávání mých úkolů. Takový, jako mám na Googlu.

Ten si mohu synchronizovat se svým pracovním Outlookem. Vzhledem k tomu, že Google Calendar umožňuje mít vícero různých kalendářů, mohu zde mít jeden firemní, jeden týkající se mého podnikání a jeden čistě soukromý.
Věděl jsem, že pro Thunderbird existuje doplněk zvaný Ligntning. Což je rozšíření, které do Thunderbirdu přidá kalendář.
Pozn: Lze jej nainstalovat i jako samostatný program. V tomto případě se ale jmenuje Sunbird.

Samotná instalace ale pro synchronizaci s Google kalendářem nestačí. Je ještě potřeba jeden doplněk, který se jmenuje Provider for Google Calendar. Tento doplněk umožní vytvořit kalendář s konektivitou na Google.

Kompletní aplikace vypadá nějak podobně, jako je zobrazeno na tomto obrázku.

V nedávné době se objevily zprávy od UPC zveřejněné na PCWorldu o tom, že Thunderbird je nebezpečný program. Ze svých zkušeností a testů mohu říct, že není o nic nebezpečnější než MS Outlook a podobné programy.
UPC zde vychází pouze ze statistiky zjištěných chyb a už vůbec nebere v potaz rychlost jejich opravování. Takže tyto zveřejněné informace jsou značně nepřesné a zkreslující. A nejspíš objednané výrobci proprietálních poštovních klientů, kteří své seznamy chyb raději ani nezveřejňují.

Takže asi tak…

Michal Šika