IT blok - Michal Šika

kutilovo živobytí

Python – úvodní článek

Úvodní článek k výukovému seriálu o Pythonu, na kterém pracuji. Najdete zde jen informace o tom, proč jsem se učil zrovna Python a nakonec několik odkazů co se budou hodit.
V seriálu se dozvíme, jak jsem se jazyk Python učil a také ukázky z některých mých prográmků, které budou možná časem i k dispozici v sekci download.

Proč jsem zvolil Python?

Kdysi na střední škole (druhá polovina 90tých let) jsem se učil programovat pomocí jazyka Pascal. Nicméně v té době mě programování moc nechytlo a tak jsem radši trávil čas jinými zábavnými činnostmi. Později se ukázalo, že to byla velká chyba, protože jeden spolužák, který nastupoval se stejnými podmínkami jako já (bez předchozích znalostí programování) začal Pascal “drtit” a stal se zněj nejlepší kodér v našem ročníku. Docela jsem mu záviděl, ale už bylo pozdě.

O několik let později po nástupu do mého prvního zaměstnání a nákupu výkonného PC, jsem začal pokukovat po programování. Chtěl jsem se naučit nějaký mocný programovací jazyk. Volba padla na C/C++, ale tenkrát se mi nedařilo. Tak jsem se porozhlédl po nějakém programovacím jazyku, který by byl vhodnější pro začátečníka.

Po nepříliš dlouhém pátrání jsem narazil na Python. Líbilo se mi u něj, že je podstatně jednodušší než C/C++ a díky tomu lze snadněji pochopit principy programování. V podstatě jsem ho použil jako odrazový můstek pro svoje další vzdělávání v kodérské oblasti.

Na tradičním programu “ahoj lidi” si můžeme ukázat zásadní rozdíl mezi C/C++ a Pythonem. Nejrpve v C/C++:

01 #include 
02 
03 void main()
04 {
05 	count << "Ahoj lidi!" << endl;
06 }

a teď v Pythonu:

print "Ahoj lidi!"

Ikdyž je to ten nejjednodušší program co může existovat, je na něm krásně vidět co je lepší na výuku.

Python je multiplatformní. Takže jej můžete stejně používat jak na Linuxu tak i na Windows. A i programy v něm napsané fungují na všech prostředích (samozřejmě pokud obsahují nějaké speciální oblasti dané platformy, je použití trochu složitější, ale v zásadě s tím není problém).

Python nevyžaduje kompilaci. To je jeho výhoda, ale zároveň i nevýhoda. Nevýhoda proto, že není vhodný k vytváření velkých a složitých projektů (právě proto, že překladači chvíli trvá, než program přeloží). Výhoda proto, že v případě menších projektů a výuky programování je mnohem efektivnější (jak na čas programátora, tak i na finanční zátěž zákazníka).

Kde Python získáme?

Python je free programovací jazyk, který je distribuován i s jednoduchým shellem. Hlavní stránky projetu jsou python.org, kde je možné najít vše potřebné (od dokumentace přes samotný programovací jazyk až po odkazy na další weby).
Kvalitní český web o Pythonu je na stránkách py.cz, které jsou dělány formou wiki, takže sami uživatelé mohou přispívat se svými znalostmi. Pro začátek je zde tato stránka.

Důvody proč zrovna Python jsem popsal, proto se můžeme směle pustit do programování. Ale o tom až v dalších článcích.

Michal Šika