V dnešním článku se podíváme na proměnné jazyka Python.
Python, stejně jako jiné programovací jazyky, využívá proměnné. Proměnná je jméno (znak), které zastupuje nějakou hodnotu.
Příkaz přiřazení:
>>> message = "Ahoj svete." >>> n = 17 >>> pi = 3.1415
Tento příkaz vytváří tři přiřazení. První přiřazuje řetězec Ahoj svete. proměnné s názvem message. Druhé přiřazuje celé číslo 17 proměnné s názvem n. A konečně třetí přiřazuje číslo s plovoucí čárkou 3.1415 k proměnné pi. Příkaz přiřazení tedy vytváří nové proměnné a přiřazuje jim hodnoty.
Operátor přiřazení (=) není rovnítko, ikdyž znak je stejný. Operátory přiřazení spojují jméno na levé straně a hodnotu na straně pravé.
Pokud to napíšeme takto – >>> 17 = n
– je to chyba.
Proměnné lze také využít v příkazu tisku:
>>> print message Ahoj svete. >>> print n 17 >>> print pi 3.1415
Ve v3ech případech je výsledkem hodnota proměnné.
Typ proměnné je možné zjistit dotazem v překladači pythonu:
>>> type(message) <type 'str'> >>> type(n) <type 'int'> >>> type(pi) <type 'float'>
Proměnná má typ té hodnoty, která je jí přiřazena.
Pojmenovávání proměnných by mělo být smysluplnými jmény. Takovými, aby bylo zřejmé k čemu proměnná slouží.
Jména proměnných mohou být libovolně dlouhá. Mohou obsahovat písmena i číslice, ale musí začínat písmenem! Je možné použít velká písmena ale nedělá se to. Python je key sensitive, tedy rozlišuje velikost písmen. Ve jménu se smí použít podtržítko _, např: moje_jmeno apod.
Bude-li mít proměnná nepřípustné jméno, obdržíme od překladače chybové hlášení:
>>> 22losos = "good meat" SyntaxError: invalid syntax >>> top$ = 1001100 SyntaxError: invalid syntax >>> class = "pocitacova ucebna" SyntaxError: invalid syntax
22losos nefunguje, protože nezačíná písmenem, top$ nefunguje, protože obsahu nedovolený znak.
No a class nefunguje, protože je to klíčové slovo a jako takové nesmí být použito jako jméno proměnných. Seznam klíčových slov je v článku Python – gramatika a zápis kódu.
Seznam doporučuji mít po ruce, aby bylo možné do něj kdykoliv nahlédnout a ověřit si, že nepoužíváme klíčové slovo tam, kde jej používat nemáme.
Michal Šika