IT blok - Michal Šika

kutilovo živobytí

Průběžné sledování logů ve Windows

Zatímco v Linuxu je pro průběžné sledování logů (jejich přírůstku) možno použít nástroj tail, ve Windows nic takového není. V tomto článku si ukážeme jak na to.

No, není. Ve Windows je v PowerShellu nástroj get-content (type), ale ten zobrazí poslední stav logu, ale nepřipisuje nové záznamy. Což není přesně to, co potřebujeme.

Jednou z možností je nainstalovat si Cygwin a pod ním spustit klasický linuxový program tail. Ale to ne každý zvládne a rozhodně to není nic triviálního.

 

Proto existuje řada prográmků, které linuxový program suplují. Jsou to mTail nebo Tail for Win32 (ještě existují další, ale ty zde nebudeme rozebírat).

mTail má oproti TfW32 výhodu v tom, že jej nemusíme instalovat. Stačí stáhnout a spustit.

Tail for Win32 můžeme vidět tady na tom screenshotu.

Vzhled Tail for Win32

Vzhled Tail for Win32

Umí zobrazovat jeden a více souborů současně. Takže nemusíme jeho instanci spouštět opakovaně. Také můžeme barevně zvýrazňovat zobrazované záznamy nebo použít filtr pro nastavení. A nakonec, je do něj možné doinstalovat různé pluginy.

 

Program mTail se, jak jsem už psal, nemusí instalovat. Takže jej využijeme tam, kde máme omezená oprávnění.

Vzhled mTail

Vzhled mTail

Oproti předchozímu programu, umí zobrazovat jen jeden soubor. Takže pro sledování více logů ho musíme spustit víckrát. Jeho paměťové nároky ale nejsou příliš velké, tak to ani nevadí.

Umožňuje aplikovat různé filtry na zobrazování a barevně je odlišovat.

 

Oba programy jsou dost malé a v podstatě fungují velmi podobně. Pokud hledáme jen základní funkci, tedy zobrazování logů v reálném čase, dostateně poslouží kterýkoliv z nich. Nám pak jen stačí rozhodnout, jestli chceme program instalovat, nebo spustit z Flash paměti.

 

Michal Šika