IT blok - Michal Šika

kutilovo živobytí

Přepínání klávesnice v Xfce 4.8

Před nedávnem jsem na svém netbooku HP Mini přešel z Kubuntu na Xubuntu, které běží grafickém prostředí Xfce 4.8.
Jelikož se jedná o úplně odlišné grafické prostředí, se kterým jsem do současnosti neměl moc příležitostí pracovat, tak jsem řešil několik věcí, které jsem potřeboval pro svou práci. První z nich byl přepínání mezi anglickou a českou QWERTY klávesnicí.

Xfce je tak zvané lehké prostředí, proto v základní instalaci nemá tolik možností, jako např. KDE či Gnome.
V základní instalaci lze přepínat klávesnice pouze přes Applications -> Settings -> Settings Manager -> Keyboard -> Layout a tam zvolit klávesnici, kterou chci aktuálně používat, což je zbytečně zdlouhavé.

K tomu abych mohl přepínat klávesnici snadno klávesovou zkratkou a ješte mít v liště indikaci aktuální klávesnice, jsem nainstaloval plugin xfce4-xkb-plugin:

$ sudo apt-get install xfce4-xkb-plugin

Instalace samozřejmě proběhla bez jakýchkoliv problémů, ostatne jak je na Linuxu zvykem, a v nastavení panelu (Applications -> Settings -> Settings Manager -> Panel -> Panel1) se mi objevila možnost přidat plugin do jednoho z panelů.
To jsem udělal a ihned se mi v panelu objevila ikona označující aktuální jazykovou verzi klávesnice. Stačí na tuto ikonu kliknout levým myšítkem a zobrazí se nám následující okno.

Zde si zvolíme jakou klávesovou zkratkou chceme klívesnici přepínat, zda aktuální rozložení zobrazovat pomocí obrázku nebo textu, nastavit zda se má rozložení měnit pouze pro aktuální okno nebo aplikaci nebo pro celé prostředí. Také můžeme přidávat další rozložení.

Je to jednoduché a snadné jak na instalaci, tak na používání.

Michal Šika