IT blok - Michal Šika

kutilovo živobytí

Podivná skutečnost při vypalování

Aneb, záhady vypalování optických médií…

Nedávno jsem nemohl usnout. Manželka vedle mě spokojeně pochrupovala, a já ne a ne zabrat. Tak jsem si tak sumíroval, co potřebuju udělat.
Přišel jsem mimo jiné na to, že musím zazálohovat nějaký software a mediální soubory, které mám na discích mého superpočítače. Zálohování provedu na optická média, která mám. Částečně (jelikož se jedná o RW DVD) provedu jen aktualizace na novější verze, které mám nově stažené a částečně pùjde o nové vypalování.

Nejsem žádný nováček, který by vypaloval poprvé a s vypalovacími programy si dobře rozumím. Ale vzpomněl jsem si na takovou skutečnost, která se mi stávala (a stává).
Jde o to, že když si na disk (CD, DVD, BD) napíšu předem, ještě než začnu vypalovat, co tam bude, tak se častokrát při vypalování něco pokazí a disk pak mohu zahodit.
Kdysi jsem to “zkoumal” a tehdá mi vyšlo, že z 10ti předem nadepsaných CD, jsem jich asi 5 vyhodil protože došlo k problémùm (to je 50%). A přitom když jsem je nenadepsal tak se nepovedly asi tak 3 z padesáti (to je asi 6%).

Je to docela zajímavé. Zřejmě jde o aplikaci jednoho z Murphyho zákonů“Cokoliv se mùže pokazit, se zcela určitě pokazí”.

Docela by mě zajímalo, jestli na to někdo (třebas američtí nebo britští vědci) nedělal nějakou studii. Výsledky by byly zřejmě zajímavé.

Michal Šika