IT blok - Michal Šika

kutilovo živobytí

Náhrada za Total Commander v Linuxu

Kdo přechází na Linux z Windows, často potřebuje ke své práci také správce souborů ve stylu Norton Commanderu. Tedy dva panely se soubory a disky.
Jak u Linuxu bývá zvykem, existuje celá řada správců souborů, které může uživatel použít. A to jak pro jednotlivá grafická prostředí, tak i univerzální.

Nyní lehce popíšu jednotlivé správce souborů.

Tux Commander

Jako první volím program Tux Commander, který využívá grafickou knihovnu GTK2, tudíž jej lze využít nativně v Xfce i v Gnome prostředí.

Tux Commander nabízí standardní funkce, na které jsou uživatelé zvyklí i z Total Commanderu. Navíc je rozšiřitelný pomocí pluginů například o FTP/SSH/SFTP/Samba plugin a další týkající se např. archivace.

GNOME Commander

Jak už jeho název napovídá, je učený hlavně pro Gnome prostředí. Využívá knihovnu GTK2. Lze jej tedy bez problémů použít i v Xfce.

GNOME Commander nabízí FTP a Samba přístupy, menu otevíratelné pravým myšítkem, historii posledních otevřených souborů apod.

Krusader

Krusader je nativně určený pro KDE prostředí. Je do něj integrován a nabízí standardní funkce, které řada uživatelů očekává. Funguje jak ve starém KDE 3i prostředí, tak i v novém čtyřkovém.

Midnight Commander

Midnight Commander je naprosto univerzální správce souborů. Na rozdíl od ostatních nepotřebuje grafické prostředí a je naprosto nezávislý. Spouští se z příkazové řádky a tam se také vykresluje (stejně jako původní Norton Commander).

V současnosti je téměř standardem u mnoha kvalitnějších distribucí, které jej instalují v balíku základního software.

muCommander

muCommander je javovská aplikace, tudíž je přenositelný na jakékoliv prostředí a operační systém, kde je nainstalovaná Java.

Podporuje přenosové protokoly FTP, SFTP, SMB, NFS, HTTP a Bonjour, rychle kopíruje, přesouvá či přejmenovává soubory, rychle vytváří adresáře. Umí pracovat s celou řadou archivů (zip, tar, apod.) atd. Je lokalizován do řady jazyků (včetně češtiny).
Java je jeho výhodou i nevýhodou. Výhodou v tom, že pracuje kdekoliv a uživatel si nemusí zvykat vždy na nový program. Nevýhodou je pomalejší spouštění.

 

U jednotlivých programů jsem uváděl nativní prostředí, pro něž jsou určeny. Ale jak to už v Linuxu bývá, je možné kterýkoliv program používat kdekoliv. Stačí si jen doinstalovat potřebné knihovny a na Xfce může běžet klidně i Krusader apod.

Více podrobností o jednotlivých programech je možné se dozvědět na jejich domovských stránkách, kam vedou odkazy z textu.

Michal Šika