IT blok - Michal Šika

kutilovo živobytí

Modem Huawei E1750 v Kubuntu

Před nějakým časem jsem si zakoupil netbook HP Mini 5103. Na něj jsem si nainstaloval Kubuntu, jakožto nejjednodušší linuxový systém, který nepotřebuje nijak složitou konfiguraci či doinstalaci různých ovladačů.
A pak jsem začal řešit připojení k internetu.

Jelikož počítač má jak 1Gb síťovou kartu, tak i WiFi, není problém abych se s ním připojil kdekoliv u nás doma. Tam mám jak drátový síťový rozvod, tak i WiFi. A vše samozřejmě funguje bez jakýchkoliv obtíží.

Problém nastal u mě v práci, kde firemní síť mého zaměstnavatele je odstíněná od možnosti připojit počítač, který není známý. Určuje se to podle MAC adresy a tak není šance získat IP.
Jednon možností by bylo přinést si router, který by imitoval povolený počítač. Tím, že by simuloval jeho MAC adresu a tím by dovolil připojení jiného zařízení, které by se za něj schovalo. Nakonec jsem to ale zavrhl.

Nakonec zvítězila potřeba se připojovat na větším území než jen u nás doma a na firmě. Občas jezdíme i mimo Prahu a tak jsem se rozhodl koupit si 3G připojení od některého mobilního operátora. Je sice fakt, že mimo Prahu 3G síť téměř neexistuje, ale pro mé účely postačí i obyčejné GPRS.

Takže tedy bylo nutné vybrat vhodného poskytovatele. Prošel jsem si mapy pokrytí mobilním internetem všech tří operátorů (závratné množství, že?) a můj výběr se zúžil na 2. A sice Vodafone.cz a O2.cz.

Přibylo ale další kritérium a tou je moje neochota uzavírat jakoukoliv smlouvu s jakýmkoliv operátorem a raději používám předplacené služby. Po prostudování nabídek obou operátorů jsem se přiklonil k O2, jehož nabídka mi přišla férovější.
O2 se svými denními balíčky mě docela potěšil. Koupíme si modem a k němu si můžeme kupovat balíčky hodin, které máme během dvou měsíců spotřebovat. Což mi přišlo docela férové.

O2 dodává se svým mobilním internetem modem Huawei E1750. Naštěstí existují linuxové ovladače pro modemy Huawei, tak nebyl vůbec žádný problém s jeho zprovozněním. V Kubuntu 10.10 se dokonce nemuselo ani nic instalovat, protože ovladače jsou již předinstalované.

Potom je již postup jednoduchý:

  • V NetworkManageru zvolíme záložku Mobile Broadband.
  • Zde vytvoříme nové připojení GSM Connection, které si nějak pojmenujeme.
  • Zaškrtneme Connect Automaticaly.
  • Do pole APN napíšeme internet.
  • Jako typ nastavíme cokoliv Any.
  • Do pole číslo zadáme *99#.
  • Jméno a heslo nemusíme u těchto balíčků zadávat.
  • V záložce PPP vypneme Authentication.
  • Připojíme modem a vše by mělo začít fungovat.

U mě začalo připojení bez problémů fungovat po tomto nastavení a připojení modemu. Počítač se mi automaticky připojil k internetu přes 3G síť a bez problémů jsem si mohl surfovat.

Přeju příjemné používání.

Michal Šika