IT blok - Michal Šika

kutilovo živobytí

Hromadné přejmenování souborů v Total Commanderu

Total Commander používá poměrně hodně lidí. Nicméně když jsem se kdysi ptal, jak hromadně přejmenovat větší množství souborů, tak mi nikdo nedokázal odpovědět.
A přitom Total Commander nástroj na hromadné přejmenovávání souborů a adresářů obsahuje.

Takže jak na to? Vybereme si skupinu souborů, které chceme přejmenovat. Dokonce nezáleží na tom, o jaký typ souboru se jedná (jestli jsou to PDF, JPG, ODT apod.).

Když soubory máme vybrané, jdeme do horního Menu do položky Soubor a zde si vybereme Hromadné přejmenování nebo použijeme klávesovou zkratku [Ctrl+M].

Poté se nám zobrazí toto okno.

Ve spodní části je seznam vybraných souborů. Jejich původní název, nový název, velikost a další informace.

V horní části okna je Maska přejmenování. A to pro Název souboru, kde můžeme výběrem a kombinací jednotlivých položek upravit název k obrazu svému. Dále pro Přejmenování přípony, kde můžeme příponu doplnit některými dalšími prvky.

Dále zde máme volbu Najít a nahradit, kde můžeme vepsat řetězec, který si přejeme z původnho názvu odstranit. To je možné provést i regulárním výrazem. Také můžeme změnit Velikost písmen v názvu kde máme 5 možností (beze změny, všechna malá, všechna velká, první písmeno názvu velké, první písmeno slova velké).

V poslední části je Nastavení počítadla, které můžeme přidat do názvu souboru nebo přípony. Zde si můžeme vybrat, od kterého čísla má počítání začít, kolik číslic chceme a o kolik se má hodnota navyšovat.

Velkou výhodou je, že ve spodní části okna, ve sloupci Nový název, hned vidíme změnu kterou jsme udělali, aniž by se název souborů ve skutečnosti změnil.
Pokud nám Nový název vyhovuje, klikneme dole na tlačítko Spustit a máme hotovo. Samotné přejmenování trvá velice krátce.

Tato vlastnost Total Commanderu (a jeho odvozenin jako je např. Double Commander) nám ušetří spoustu otrocké práce s přejmenováním většího množství souborů nebo adresářů.

Michal Šika