IT blok - Michal Šika

kutilovo živobytí

5 důvodů proč nemám rád letní čas

O víkendu opět nastala ta úžasná událost a byl nám zaveden letní čas. V tomto krátkém článku shrnu důvody, proč letní čas přímo… nemám rád.

Pomatenci argumentují ve prospěch letního času třeba úsporami elektrické energie, což je ale naprostá blbost.

Mé důvody:

  1. Vstávám před 6tou hodinou ranní, tudíž musím opět ráno svítit, abych se doma nezabil. Posunem na LČ je totiž ráno opět tma. Z toho vyplývá, že úspora elektrické energie je naprostá blbost, když musíte svítit pro změnu ráno.
    O víkendu zase pro změnu vstávám v cca 7 hodin (bez budíku) a díky letnímu času je už osm. Takže abych neměl zkrácený víkend, musím si budík nařídit i v sobotu a neděli. Pěkně děkuju za takovou vymoženost.
  2. Chodím spát kolem půlnoci, takže večer svítím tak jako tak. A nějaký posun o hodinu je pro úsporu elektřiny naprosto bezpředmětný.
    Většina lidí navíc večer stejně čumí na TV a u toho světlo zapnuté nemají.
  3. Auta ráno vyjedou o hodinu dřív. To znamená více střetů s lesní zvěří, které je nějaké posouvání času u zadní kýty a také více smogu (resp. smog se začne tvořit o hodinu dřív). Že ekoaktivisté nic v tomto směru nepodnikají? A jo, těm o přírodu vlastně vůbec nejde.
  4. Letní čas byl velmi využívaný i za II.světové války. Tehdy ho popularizoval jistý pan Hitler (samozřejmě nejen on, ale uvádím ho jakožto nejvýraznější osobnost té doby). Je zajímavé, že jiné symboly nacistické moci jsou zakázány (např. svastika) a jiné se vesele dál používají. Argument, že letní čas tu byl i před Hitlerem je jalový, protože třeba právě zmiňovaná svastika také.
  5. Ukradená hodina chybí. Lidský organismus je nastaven na vnímání času podle slunce. Proto při posunu na letní čas mi celý půlrok chybí hodina denně. Je jedno že o hodinu dřív vstanu. Tělo je nastavené na nějaký řád a když se to změní, někde se to musí podepsat.

Někteří masochisté tvrdí, že jim letní čas naprosto nevadí. No, je to možné, ale spíš bych to viděl tak, že takovýmto tvorům nevadí vůbec nic 🙂

Letní čas je dle mého skromného názoru pouze nástroj buzerace, který nemá žádný reálný pozitivní přínos ať už pro lidi nebo pro ekonomiku.

Tak to by bylo vše.

Michal Šika