IT blok - Michal Šika

kutilovo živobytí

Změna webhostingu a registrátora domény

Až dosud jsem byl víceméně spokojeným uživatelem Active24.cz. U nichž jsem měl registrovanou jak doménu, tak mi i hostovali stránky. Nicméně jsem se nedávno rozhodl pro změnu.

Ke změně jsem se rozhodl poté, kdy mi přišla naprosto nehorázná faktura za webhosting a údržbu domény na příští rok. Za webový prostor 250MB, jednu 30MB MySQL databází a údržbu jedné domény jsem měl zaplatit 2.370,-CZK což mi přišlo docela hodně.

Musel jsem ale jednat velmi rychle, abych mohl webhosting včas zrušit. Volba padla na freehostin Endora.cz. Ten jsem delší dobu už využíval na testování různých webů.

Hosting Endora.cz má zajímavé parametry. Můžeme mít neomezeně domén (2. nebo 3. řádu) každou s 2GB prostoru a k tomu neomezeně MySQL 30MB databází. A to pouze za reklamní pruh s 5ti reklamními odkazy na spodku stránky. To je pro testování naprosto dostačující.

Pro netestování si můžeme zprovoznit program EndoraPlus za 15,-CZK měsíčně, kdy získáte 5GB prostoru, databázi si můžete rozšířit až na 60MB a další vymoženosti (samozřejmě bez reklamního pruhu). To jsem samozřejmě zvolil já.

Endora.cz neposkytuje prostor pro mailové schránky, ale to lze řešit pomocí GoogleApps, takže  získáme e-mailovou adresu s naší doménou (zdarma jich můžeme mít až 50!). Stačí jen u správce DNS změnit nastavení MX záznamů.

A to se u Active24.cz ukázalo jako problém. Aby moje doména www.michalsika.cz ukazovala na nový webhosting bylo potřeba provést zněnu Name Serverů. A dále provést změnu MX záznamů kvůli mailu.
Požádal jsem tedy podporu Active24 o změnu s odůvodněním, že přecházím jinam. Odpověď jsem dostal k večeru s tím, že obojí změnit nemohou. Co je to za blbost?

Hádat jsem se s nimi nechtěl a tak jsem si doménu „přetáhl“ k jinému správci. Nový registrátor se jmenuje kvapem.cz a vyznačuje se velkou rychlostí jak registrování domén, tak i přesunem odjinud a nízkými cenami. 1 cz doména stojí 185,-CZK, což je milé. Spravovat si to můžeme sami, takže to je také výhoda.

Večer jsem vše nastavil a dnes ráno už to bylo funkční, jak webové stránky na novém webhostingu, tak i maily.
Active24 si za můj odchod může samo. Nehorázné ceny za hosting byli z mé strany neakceptovatelné a neochota přenastavit DNS záznamy byla poslední kapkou.

Michal Šika