IT Blok

kutilovo živobytí

Podivná skutečnost při vypalování

Aneb, záhady vypalování optických médií…

Nedávno jsem nemohl usnout. Manželka vedle mě spokojeně pochrupovala, a já ne a ne zabrat. Tak jsem si tak sumíroval, co potřebuju udělat.
Přišel jsem mimo jiné na to, že musím zazálohovat nějaký software a mediální soubory, které mám na discích mého superpočítače. Zálohování provedu na optická média, která mám. Částečně (jelikož se jedná o RW DVD) provedu jen aktualizace na novější verze, které mám nově stažené a částečně pùjde o nové vypalování.

Nejsem žádný nováček, který by vypaloval poprvé a s vypalovacími programy si dobře rozumím. Ale vzpomněl jsem si na takovou skutečnost, která se mi stávala (a stává).
Jde o to, že když si na disk (CD, DVD, BD) napíšu předem, ještě než začnu vypalovat, co tam bude, tak se častokrát při vypalování něco pokazí a disk pak mohu zahodit.
Kdysi jsem to „zkoumal“ a tehdá mi vyšlo, že z 10ti předem nadepsaných CD, jsem jich asi 5 vyhodil protože došlo k problémùm (to je 50%). A přitom když jsem je nenadepsal tak se nepovedly asi tak 3 z padesáti (to je asi 6%).

Je to docela zajímavé. Zřejmě jde o aplikaci jednoho z Murphyho zákonů„Cokoliv se mùže pokazit, se zcela určitě pokazí“.

Docela by mě zajímalo, jestli na to někdo (třebas američtí nebo britští vědci) nedělal nějakou studii. Výsledky by byly zřejmě zajímavé.