IT blok - Michal Šika

kutilovo živobytí

Nejpoužívanější prohlížeče

Na svém webu používám službu Google Analytics pro zjišťování různých zajímavých informací. Jednou z nich je používanost internetových prohlížečů návštěvníky mého webu. V článku je zajímavý graf..

Zde je přehledová tabulka s grafem používaných prohlížečů

Téměř polovina návštěvníků mých stránek (přes 46%) používá jako prohlížeč Firefox. Je to logické, protože se jedná o nejlepší prohlížeč, který si lze v současnosti představit.

Jako další nejpoužívanější je dle této statistiky Internet Explorer s téměř 30%. Je to souhrn všech verzí od verze 6 do verze 8. A relativně velké zastoupení je dáno tím, že hodně návštěvníků mých stránek pochází z podnikových prostředí, kde převládají právě produkty Microsoftu.

Překvapivé není ani umístění prohlížeče Chrome s 15% na třetím místě. Google udělal, a stále ještě dělá, kus dobré práce při vývoji tohoto software.

Ani seznam prohlížečů na dalších místech není nijak překvapující. Čas od času na různých webech vycházejí podobné články jako je tento a výsledky jsou podobné ne-li úplně stejné, jen ta procenta se mohou lišit. A přitom před několika lety na prvním místě trůnil Internet Explorer.

Je ale vidět, že lidé dostali rozum a začali více používat rozumné a kvalitní prohlížeče a kdyby se část patřící IE rozdělila dle jednotlivých verzí, na druhé místo by se zcela jistě dostal Chrome od Googlu. Myslím ale, že se koláč už nijak výrazněji nezmění a poměry zůstanou podobné. Možná ještě více posílí Chrome na úkor Firefoxu a IE, ale jistě to nebude příliš markantní.

Jsem zvědavý, jak a zda se tento „koláč“ změní napřesrok.

Michal Šika