IT blok - Michal Šika

kutilovo živobytí

Jak sehnat piják

Pijákem mám na mysli papír, kterým vysajeme přebytky inkoustu při psaní plnícím perem. Což se spousty lidí netýká proto, že z pohodlnosti používají propisky a podobné bazmeky. Pijákem nemám na mysli opilce z Hlavního či Masarykova nádraží.

Já používám plnící inkoustové pero Parker, proto jsem nedávno řešil, jak zajistit, aby se mi napsané texty a poznámky nerozmazávaly při zavření bloku. Dnes už totiž není ani v jediném sešitu, který si můžeme koupit, piják neboli savý papír.

Je to opravdu nemožné jej někde sehnat. Prošel jsem několik kamenných papírnictví i papírnickou sekci v jednom hypermarketu, ale nebyl jsem úspěšný. Všude mi tvrdili, že se piják už nevyrábí a dávali mi „cenné“ rady abych například použil ubrousek. Hm, fakt díky, ale se svým IQ jsem na tohle přišel už velmi dávno…

Savé papíry jsem objevil v několika e-shopech v cenách okolo 10,-CZK. Cena dobrá, ale poštovné vždy přesahovalo 100,-CZK. Nejsem blázen, abych za blok savých papírů platil stovku navíc, ještě jakýmsi obskurním obchůdkům…

Nakonec jsem objevil papírnictví koh-i-noor v Táboře, kde jsem shodou okolností o víkendu byl a tam savé papíry měli.

Takže se nenechte obalamutit řečmi o tom, že se tento artikl nevyrábí a nenechte se oloupit přemrštěným poštovným, které si účtují některé e-shopy. Stačí zajít do kvalitního papírnictví a získáte téměř cokoliv.

Michal Šika