IT blok - Michal Šika

kutilovo živobytí

Instalace Dropbox v KDE

Dropbox je taková moc šikovná online služba pro synchronizaci a zálohování souborů.

V základní verzi zadarmo nabízí 2GB datového prostoru. Což samo o sobě není nijak vyjímečné, ale Dropbox celkově na mě ze svých konkurentů působí nejlépe.
Probíhá to tak, že na váš počítač si nainstalujete klienta, který je dostupný pro Linux, Windows i MacOS X a iPhone.

Klienta spustíte a vytvoříte si účet. Potom je vám vytvořena složka My Dropbox, do které si dáte dokumenty, které chcete mít synchronizované nebo zálohované, a ikona SysTray oblasti. A to je vše. Klient automaticky sesynchronizuje vaši složku na počítači se svojí složkou na dropbox.com a vy se nemusíte o nic starat.
Když budete mít počítač v práci a počítač doma, můžete tak mít dostupnou stejnou verzi dokumentu. Protože když si v práci uložíte nějaký dokument, on se vám na pozadí sesynchronizuje a po zapnutí počítače doma se automaticky sesynchronizuje také počítač doma.

Jedinou malou nevýhodou je to, že verze klienta pro Linux je defaultně pouze pro Gnome prostředí a nikoliv pro KDE. Já používám KDE a tudíž jsem hledal možnost, jak dropbox nainstalovat i zde a tady je postup:

  • stáhněte si binárky Dropbox klienta pro 32bit nebo 64bit (je zde dostupná vždy aktuální verze).
  • v prvním případě se stáhne soubor „dropbox-lnx.x86-1.0.10.tar.gz“, který rozbalíme pomocí příkazu # tar xzf dropbox-lnx.x86-1.0.10.tar.gz
  • .tar.gz soubor se rozbalí do skrytého adresáře .dropbox-dist. Tento adresář přesuňte do vaší domovské složky # mv .dropbox-dist $HOME
  • nyní potřebujeme přidat dropbox démona (v adresáři je to soubor dropboxd) do autostartu, což provedeme dvěma způsoby:
    • pomocí příkazové řádky – # ln -s ~/.dropbox-dist/dropboxd ~/.kde/Autostart
    • pomocí grafického rozhraní – Kmenu > System Settings > Startup and Shutdown > Add Script a zde přidat do řádku ~/.dropbox-dist/dropboxd.

Po odhlášení a opětovném přihlášení vám dropbox démon naběhne (můžete jej spustit i ručně příkazem ~/.dropbox-dist/dropboxd) a vy se buď připojíte k již hotovému úložišti nebo si vytvoříte nové. Potom bude vytvořen adresář $HOME/Dropbox určený pro soubory k synchronizaci a zálohování.

Pokud chcete o dropboxu vědět víc, podívejte se na jeho domovské stránky, tam se dozvíte co dropbox je a není…

Michal Šika