IT blok - Michal Šika

kutilovo živobytí

Instalace KeepassX

Program KeepassX je multiplatformní správce hesel. Hesla ukládá a šifruje do svých speciálních souborů. Je to naprosto geniální program fungující jak pod Linuxem, tak i pod Windows nebo MacOSX.

V KeepassX je možné vytvořit libovolné množství skupin, které budou obsahovat jednotlivé záznamy. Tyto skupiny lze větvit do stromové struktury. Díky tomu je vše přehledné. Skupinám i jednotlivým záznamům lze přiřazovat i různé ikony.

Program je možné ovládat jak myší, tak i klávesovými zkratkami. Pomocí zkratek lze otevřít odkaz ze záznamu přímo v prohlížeči (bez nutnosti Copy&Paste), tak i jednoduše přenést jak uživatelské jméno, tak i heslo. Vše bez nutnosti otevírání jednotlivých záznamů.

Když jsem nainstaloval Fedoru 14, tak jsem potřeboval nainstalovat i tento nástroj. KeepassX je v současnosti ve verzi 0.4.3. Nicméně na oficiálních stránkách není k dispozici .rpm balíček pro aktuální Fedoru.

Jednoduché řešení tohoto problému jsou stránky Linux Packages Search. Zde je možné vyhledat téměř libovolný instalační balíček pro téměř libovolnou distribuci, který nemusí být obsažen v repositářích.
Vyhledal jsem si KeepassX a dostal jsem stránku s výsledky vyhledávání. Jsou zde zobrazeny balíčky pro jednotlivé distribuce. Od Arch Linuxu přes Fedoru a Slackware, až po Ubuntu.

Já si stáhl balíček týkající se mé distribuce, což byl keepassx-0.4.3-1.fc14.i686.rpm.

Po stažení jsem mu přidal oprávnění x pro možnost spouštění a začal instalovat.

$ su -
Password:

# rpm -ivh keepassx-0.4.3-1.fc14.i686.rpm

Tak vypadá instalace ve Fedora 14 32bit.

A takhle v Kubuntu 10.10 64bit:

$ sudo dpkg -i keepassx-0.4.3-1_amd64.deb

To je vše. Po instalaci se program objeví v Utilities (pokud používáte KDE) a je možné jej
bez problémů začít používat.

Michal Šika